Czym chłodzić piłę taśmową? Płynem Masterio!

2024-03-11

Systemy natryskowe Masterio mają wszechstronne zastosowanie. Jednym z nich jest smarowanie i chłodzenie pił taśmowych do rozkroju drewna.

Cienkotnące piły taśmowe (przecinarki) mają swoje systemy chłodzące, jednak nie zawsze spełniają one swoją rolę. Trudne warunki pracy pił powodują duży zapylenie maszyny i szybkie nagrzewanie się piły. Może to prowadzić do zapychania się piły trocinami i przegrzewania się taśmy tnącej.

Rozwiązaniem problemu są systemy natryskowe Masterio. Mają one zastosowanie nie tylko w okleiniarkach, ale i w maszynach tnących drewno lite – w piłach taśmowych, wielopiłach czy mobilnych trakach. Systemy w tych maszynach natryskują chłodziwo lub oleje smarujące. W systemie natryskowym Materio jest do wyboru tak  wiele typów dysz, że system potrafi podać dowolny typ płynu: olej, płyn wodny, płyny na bazie alkoholu, a nawet półpłynne smary.

W zastosowaniu do pił taśmowych, dysze natryskowe podają na taśmę tnącą i koła napędowe płyn Masterio TR-03 — innowacyjny płyn chłodząco-smarujący. Powoduje to obniżenie temperatury kół i taśmy tnącej nawet o ponad 20 st. C. Płyn doskonale smaruje też wszystkie elementy ruchome układu tnącego, przedłużając żywotność maszyny. Masterio TR-03 jest produktem BIO, więc jest przyjazny dla środowiska, nie zawiera LZO, ułatwia pracę służbom BHP  i daje wiele innych korzyści.  

Dzięki wszechstronności systemu natryskowego i skuteczności zastosowanego płynu, Masterio pomogło wiodącemu europejskiemu producentowi deski podłogowej rozwiązać problem szybkiego zużywania się pił w przecinarce taśmowej i nadmiernego przegrzewania się taśm tnących. U jednego z naszych klientów zastosowaliśmy również ten sam system natrysku na wielopiłach, co wydłużyło żywotność tarcz i poprawiło sprawność działa maszyn.

System ten mogą zastosować w maszynach do drewna również inni producenci podłóg, lameli czy nawet kantówki. Układ natryskowy Masterio jest kompatybilny z maszynami takich firm jak Wintersteiger, SCM, Felder, ACM, Centauro. DSB czy Raimann i wiele innych.

Masterio ma też w ofercie zaawansowane technicznie prowadnice karbonowe. Stabilizują one pracę taśmy tnącej i minimalizują drgania czy odchylenia. Prowadnice Masterio są wykonane z materiału kompozytowego z odpornych na ścieranie poliwęglanowych włókien zatopionych w żywicy epoksydowej. Ich ekstremalna odporność na ścieranie pozwala znacznie wydłużyć okres działania taśmy.

piła taśmowa Wintersteiger
piły taśmowe