Szanuj drewno, nie lej ropy

2024-06-28

Aby drewno swobodnie przesuwało się na strugarce, należy nadać mu poślizg. Najlepszy poślizg nadaje płyn Masterio 09, stosowany w największych stolarniach w Polsce. A tym, którzy używają przestarzałej metody lania ropy, mówimy — to błąd!

Płyn poślizgowy do strugarek Masterio 09 to produkt stworzony do smarowania blatów roboczych strugarek, pił i innych maszyn do drewna. To specjalnie dobrana mieszanka węglowodorów i olejów mineralnych, która daje dobry poślizg. Dzięki temu deski łatwo przesuwają się po blacie i precyzyjna obróbka drewna nie sprawia problemu.

Płynu Masterio 09 używają największe stolarnie w Polsce. Korzystają z niego najwięksi producenci mebli, okien, drzwi, palet  czy galanterii ogrodowej w naszym kraju. 

Niestety w środowisku stolarskim wciąż pokutuje przestarzały pogląd, że aby uzyskać dobry poślizg, najlepiej lać blat roboczy ropą. To błąd!

Ropa jest substancją penetrującą, która wnika w strukturę drewna, pozostawiając widoczne plamy i utrudniając późniejsze malowanie czy lakierowanie. Płyn poślizgowy Masterio 09 nie wnika w strukturę drewna, dzięki czemu łatwo się obrabia, lakieruje i maluje.

Płyn Masterio 09 ma też inne przewagi. Płyn wypiera wodę, konserwując części maszyn, przez co zapobiega korozji i wydłuża ich żywotność. Zapobiega też przywieraniu wiórów, trocin i pyłu drzewnego do maszyny. Dużą zaletą Masterio 09, której nie posiada ropa, jest neutralizacja żywicy. Nasz płyn nie zawiera wosku ani silikonu, które również utrudniają późniejsze lakierowanie i malowanie.

Ropa jest łatwopalna. Jej temperatura wrzenia to 40oC, tymczasem temperatura wrzenia Masterio 09 to 180oC. Ważna jest też ochrona środowiska – ropa ma aż cztery piktogramy zagrożeń (GHS02, GHS07, GHS08, GHS09), podczas gdy Masterio 09 ma tylko jeden. Jest więc dużo bezpieczniejszy od oleju napędowego.

Niektóre stolarnie i tartaki używają ropy, bo jest tania. Zdaniem profesjonalistów jednak jest to myślenie krótkowzroczne. Ropa czy płyn poślizgowy? Argumenty mówią wprost — najlepszy wybór to płyn poślizgowy Masterio 09.