Systemy natryskowe Masterio – krótka historia, jak to było kiedyś, a jak jest teraz

2023-09-27

Najczęściej systemy natryskowe są stosowane w okleiniarkach dla zmaksymalizowania efektywności i tempa produkcji. Dlaczego za pomocą owych systemów nakładane są płyny z serii OK oraz co ma taki proces na celu, opisywaliśmy już w innym artykule. W tym wpisie skupimy się wyłącznie na ewolucji, jaką przeszły systemy natryskowe Masterio oraz scharakteryzujemy najważniejsze różnice, jakie między nimi występują.

Choć w niektórych modelach okleiniarek już fabrycznie są montowane punkty natryskowe, to nie jest to jednak regułą, a z naszego doświadczenia wynika, że jednak nieliczne maszyny posiadają takie wyposażenie. Właśnie dlatego powstały systemy natryskowe Masterio, które bez dużej ingerencji w maszynę są w stanie ten problem rozwiązać.

Często również bywa tak, że uzbrajamy w nasze systemy natryskowe nawet maszyny, które fabrycznie były wyposażone w punkty natryskowe. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem lat fabryczne systemy przestają działać w zadowalający sposób, a ponadto rozwiązania techniczne Masterio są obecnie bardziej zaawansowane aniżeli rozwiązania fabryczne.

Nasze systemy dają znacznie większe możliwości regulacji działania natrysków, potrafią same zasygnalizować konieczność uzupełnienia płynów, dysze natryskowe są znacznie oszczędniejsze, pozwalają na większą regulację nanoszenia płynów, a nawet dają możliwość zliczania cykli dozowań i regulacji wyprzedzenia lub opóźnienia „psiknięcia” płynu względem formatki.

Choć obecnie najbardziej zaawansowany technicznie system nosi nazwę SN 5, to wszystko zaczęło się bardzo dawno temu od modelu SN 1.

System natryskowy Masterio SN 1

Kiedy wprowadzaliśmy ten system natryskowy wiele lat temu, na ówczesne czasy był on przełomowy, jednak z obecnej perspektywy wiemy, że nauczył on nas najwięcej, a i za jego pomocą wprowadziliśmy wiele udoskonaleń do kolejnych modeli.

SN 1 mógł być zastosowany w każdym punkcie natryskowym (przed frezem, na rolkę, za rolkami dociskowymi, przed polerkami) jednak potrafił obsłużyć tylko jeden punkt natryskowy. Oznacza to, że chcąc uzbroić wszystkie cztery punkty natryskowe na maszynie, konieczne było wykorzystanie czterech systemów natryskowych. Wiązało się to z pomnożeniem wszystkich niezbędnych elementów do jego instalacji przez cztery, tj. cztery wyprowadzenia zasilania 230V, cztery miejsca mocowania do maszyny, cztery doprowadzenia sprężonego powietrza itd. Ponadto mógł on dozować płyny tylko w momencie gdy formatka pojawiła się bezpośrednio pod czujnikiem. Nie posiadał również wyłącznika bezpieczeństwa, który zapobiegał nieustannemu „laniu” się płynu, gdy formatka zatrzymała się w świetle czujnika, np. na skutek zatrzymania linii produkcyjnej.

System natryskowy Masterio SN 1

System natryskowy Masterio SN 2

System natryskowy Masterio SN 2

System SN 2 został unowocześniony o dwa rozwiązania techniczne, które okazały się największymi niedogodnościami w jego poprzedniku. A mianowicie został tu zastosowany mechanizm awaryjnego zatrzymywania pracy, co oznacza nic innego jak fakt, że wraz z tym systemem otrzymaliśmy możliwość ustawienia po jakim czasie aktywności czujnika (sytuacja zacięcia lub zatrzymania formatki w świetle czujnika) system odcina dopływ płynu, co zabezpiecza przed nieustannym dozowaniem płynu. Drugą „nowinką techniczną” było wprowadzenie możliwości ustawienia długości czasu natrysku w przypadku podawania płynu na rolkę dociskową. Pojawiła się również możliwość programowania co którą formatkę ma być „napsiknięty” płyn w obszarze pieca klejowego.

Niezmienna pozostała możliwość wykorzystania jednego systemu dla tylko jednego punktu natryskowego oraz możliwość wykorzystania tego modelu w każdym punkcie maszyny.

System natryskowy Masterio SN 3

Masterio SN 3 został rozbudowany o możliwość sterowania dwoma punktami natryskowymi, jednak warunkiem koniecznym było to, aby jednym z nich był natrysk na rolkę dociskową w sekcji klejenia. Ponadto udoskonalony został mechanizm odpowiedzialny za konfigurację czasu natrysku na rolkę, co który element płyn ma być zaaplikowany oraz po jakim czasie (w przypadku zacięcia lub postoju formatki w świetle czujnika) system ma odciąć dozowanie płynu w celu uniknięcia zalania formatki. Ponadto to właśnie w tym momencie system został zaprojektowany niejako od nowa, zyskał niezawodne podzespoły i stabilność działania systemu sterowania. Sprawiło to, że SN 3 stał się niezawodnym systemem natryskowym, który cieszy klientów swoim działaniem.

System natryskowy Masterio SN 3

System natryskowy Masterio SN 4

System natryskowy Masterio SN 4

Ten system natryskowy względem swojego poprzednika otrzymał możliwość ręcznego ustawienia (przez operatora) częstotliwości podawania płynu OK 20 na rolkę dociskającą okleinę do formatki (lub rolki w zależności od sposobu montażu dyszy natryskowej). Modernizacja ta była podyktowana opiniami operatorów, którzy wedle swoich upodobań oczekiwali większego lub mniejszego nawilżania rolki (rolek) dociskowej. W SN 3 możliwość tej regulacji pozostawała tylko naszym serwisantom, za sprawą konieczności programowania systemu „od środka”. Dlatego dostosowując się do sugestii operatorów, za pomocą manualnego pokrętła każdy z nich mógł dozować takie ilości płynu OK 20 jakie tylko uważał za stosowne. Ten system również mógł obsługiwać jedynie dwa punkty natryskowe, z czego jednym musiał pozostawać punkt w sekcji klejenia obrzeża. Pozostałe funkcje były analogiczne do systemu SN 3.

System natryskowy Masterio SN 5

Najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technicznie system, przed którym już nie ma żadnych ograniczeń. Stał się on istną rewolucją, a jego możliwości są ograniczane jedynie pojemnością dysku twardego, który w nim zastosujemy. Przede wszystkim, w odniesieniu do poprzedników, może obsłużyć z jednego miejsca wszystkie cztery punkty natryskowe w okleiniarce. Posiada pełną dowolność regulacji czasu otwarcia poszczególnych dysz natryskowych, przyspieszenia lub opóźnienia otwarcia dysz względem czujnika wykrywającego formatkę, ustawienia czasu odcięcia podawania płynu i jakichkolwiek innych kombinacji, jakie tylko będą konieczne. Ponadto ma możliwość sygnalizowania kończącego się płynu w zbiorniku (każdego osobno) na systemie lub w dowolnie wybranym miejscu maszyny. Potrafi zliczać cykle pracy, jej czas, zużycie płynów, przesyłać odpowiednie raporty lub nawet samemu kontrolować zapotrzebowanie na płyny natryskowe.

Masterio SN 5 jest już bardzo zaawansowanym komputerem do sterowania, analizowania i regulacji działania całego systemu natryskowego w maszynie, którego możliwości mogą być dowolnie rozbudowywane według życzeń klienta.

System natryskowy Masterio SN 5

Podsumowanie

Na podstawie powyższych opisów mamy nadzieję, że widzą Państwo zasadność używania systemów natryskowych Masterio, a ponadto są Państwo w stanie sami odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego montować systemy natryskowe w maszynach, w których punkty natryskowe były wyposażone fabrycznie?

Pragniemy zaznaczyć, iż do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, zatem jesteśmy w stanie dowolnie modyfikować każdy model systemu natryskowego tak, aby byli Państwo zadowoleni z osiąganego efektu.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie dobierzemy najodpowiedniejsze rozwiązanie dla Państwa i „uszyjemy” system „na miarę potrzeb i możliwości” :)